Afty to małe, niemniej bardzo bolesne owrzodzenia w jamie ustnej, które mogą znacząco utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Do nich pojawienia się dochodzi niespodziewanie i nierzadko z niewiadomych powodów. Prowokują dyskomfort w tracie picia, jedzenia, a nawet i mówienia. Wiele osób zastanawia się, jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na afty, które mogą przynieść zdecydowaną ulgę. Chociaż nie każda metoda zadziała u wszystkich, dostępnych jest szereg rozwiązań, które możemy wypróbować w zaciszu własnego domu.
Afta – co to takiego?
Afty stanowią najpowszechniej i najczęściej występujące zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Większość spośród nas przynajmniej raz w życiu miała do czynienia z tym bolesnym i nieprzyjemnym schorzeniem. Afty zwykle występują na łukach gardłowych, podniebieniu miękkim, policzkach, na dnie jamy ustnej czy na bocznej powierzchni języka. Po upływie ok. 48 godzin spodziewać się możemy w tych miejscach białych, niewielkich plamek, kraterów, które tak naprawdę są nadżerkami. Dochodzi wtedy do niewielkiej utraty warstwy powierzchniowej nabłonka błony śluzowej i występują dolegliwości bólowe.
Co na afty? – odpowiednia dieta i aloes
Pojawiające się afty mogą mieć ścisły związek z występowaniem niedoboru witamin (przede wszystkim z grupy B), kwasu foliowego i minerałów w codziennych posiłkach. Zatem, żeby ograniczyć możliwość ich powstawania, warto przemyśleć kwestię zmiany diety. Sporo produktów ma w składzie wymienione witaminy, zatem dodanie do diety odpowiednich elementów nie będzie raczej stanowiło problemu.
W wypadku chęci zastosowania domowych sposobów na leczenie aft zastosowanie znajduje także miąższ otrzymywany z aloesu zwyczajnego. Można go używać celem złagodzenia symptomów owrzodzeń oraz nadżerek. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu aloes sprawdzi się jako sposób na zmniejszanie miejscowego stanu zapalnego. Ponadto przyspiesza on proces gojenia się ran. Wyciągi otrzymywane z aloesu w roli środków do płukania wykazują działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.
Zastosowanie olejku goździkowego na afty
Olejek goździkowy otrzymywany jest z kwiatów goździkowca korzennego. Stanowi on nawet do 20 procent masy całości surowca. O szczególnych właściwościach mających wspomagać proces leczenia aft przez olejek goździkowy decyduje zdecydowanie zawarty w nim eugenol. Ma on działanie zmniejszające stany zapalne śluzówki w jamie ustnej, łagodzące ból i antyseptyczne.
Zioła, płukanka z wodą solną, cytryna
Jednym spośród domowych metod na afty jest też płukanie jamy ustnej za pomocą ziołowych naparów. W tej roli sprawdzają się zioła takie jak rozmaryn, rumianek lub szałwia, gdyż mają one działanie przeciwzapalne. Szałwia dodatkowo wykazuje właściwości hamujące rozwijanie się drobnoustrojów. Rumianek zaś wykazuje zdolność do ograniczania reakcji alergicznych, a rozmaryn działa ściągająco.
Napary do płukania jamy ustnej dostępne są w aptekach w postaci mieszanek ziołowych albo herbat. Zioła należy zalać gorącą wodą i odstawić na 15 minut (najlepiej pod przykryciem). Po tym, jak napar ostygnie, można nim wypłukać jamę ustną.
Do leczenia aft wykorzystać można też płukanki z wodą sodową lub solną. Oba wymienione składniki wykazują właściwości antyseptyczne, dzięki czemu mogą skutecznie ograniczać ból i stan zapalny. Ponadto do codziennej higieny w jamie ustnej warto skorzystać z irygatora. Takie urządzenie pozwoli na dokładne wyczyszczenie linii dziąseł i przestrzeni międzyzębowych, a jego zbiornik można wypełnić nie tylko wodą, ale też płukanką. Istotne jest przy tym, żeby unikać płukanek z alkoholem w składzie, gdyż mogą one dodatkowo zainfekować obszar w jamie ustnej.
Pomocna może się też okazać woda z cytryną. Wspomaga ona walkę z infekcjami, jak również działa odkażająco. Wypłukanie gardła wodą z dodatkiem cytryny ułatwi oczyszczenie miejsca dotkniętego aftami. Trzeba przy tym zachować ostrożność, gdyż u niektórych osób kwas cytrynowy może podrażnić aftę.
Odpowiednia temperatura posiłków
Równie istotną sprawą jest temperatura jedzonych posiłków. Warto, żeby w trakcie gojenia się aft ograniczyć ich temperaturę. Powód jest dokładnie taki sam, jak w wypadku słonych, pikantnych czy kwaśnych produktów, czyli chęć uniknięcia podrażnienia miejsc występowania aft. Co ponadto w kwestii diety? W codziennym jadłospisie powinno się uwzględnić produkty zawierające witaminy E, B, A oraz kwas foliowy i żelazo. Znajdują się one, chociażby w wyrobach na bazie drożdży, jogurtach i pomidorach. Wśród produktów powodujących często powstawanie aft należy wyróżnić: orzechy, brokuły, kakao, herbatę czy kawę.