Czy frutarianizm jest zdrowy? Przyglądamy się tej restrykcyjnej diecie opartej na owocach

fruitarianizm

Jedną z ekstremalnych form diety roślinnej/ wegańskiej jest tak zwany fruitarianizm/ dieta owocowa, czyli dieta oparta w dużej mierze na spożywaniu surowych owoców. Na pierwszy rzut oka może to brzmieć zdrowo, ale jaki wpływ na organizm będzie miała tego typu restrykcyjna dieta? I czy jest to zdrowy wybór diety?

Istnieją solidne dowody na to, że diety roślinne są dobre dla organizmu. Zmniejszają ryzyko chorób serca o 40% i udaru mózgu o 29%. Wykazano również, że diety roślinne łatwiej pomagają schudnąć. Inaczej jednak jest w przypadku fruitarianizmu, o czym przekonasz się poniżej.

Czy jest dieta owocowa i czy warto na niej oprzeć swój sposób odzywania się?

Dieta owocowa jest odłamem diety wegańskiej. Osoby na tej diecie jedzą głównie surowe owoce. Stanowią one w sumie od 50% do 75% spożywanych kalorii, co czyni ją jednym z najbardziej restrykcyjnych wzorców żywieniowych. Tak więc ryzyko niedożywienia jest wysokie pomimo wartości odżywczych, jakie mają owocowe.

Dlaczego ludzie decydują się na ten sposób odżywiania się?

Uzasadnienie dla przyjęcia frutarianizmu, jako sposobu odżywiania różni się wśród jego zwolenników. Uważa się jedna, że głównymi motywatorami są względy zdrowotne, religijne, moralne lub etyczne. Dla niektórych jest to sposób na życie w zgodzie z wartościami dotyczącymi praw zwierząt. Jest także postrzegana jako bardziej ekologiczna. Produkcja owoców ma mniejszy ślad węglowy i zużywa mniej zasobów niż hodowla zwierząt.

Czy warto oprzeć swój sposób odżywiania na tej diecie?

Ponieważ w frutarianizmie ogranicza się inne zdrowe grupy żywności i łatwo o niedobór składników odżywczych, eksperci ds. zdrowia i żywienia nie zalecają jej stosowania. Eksperci zgadzają się, że pozbawianie się tłuszczu i białka z innych grup żywności prowadzić po prostu do niedoborów żywieniowych, o czym  więcej w dalszej części wpisu.

Co można jeść na diecie owocowej?

Aby być fruitarianinem, co najmniej połowa kalorii musi pochodzić z surowych owoców, takich jak banany, winogrona, jabłka, jagody itd. Zwykle pozostałe 25% do 50% kalorii pochodzi z orzechów, nasion, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Ściśli fruitarianie często jednak spożywają do 90% owoców i tylko 10% orzechów i nasion.

Dieta owocowa zazwyczaj opiera się na siedmiu grupach owoców:

  • Owoce kwaśne: Cytrusy, żurawina, ananasy, czereśnie, maliny, figi.
  • Słodkie owoce: Banany, winogrona, melony.
  • Owoce oleiste: Awokado, orzechy kokosowe, oliwki.
  • Warzywa, które botaniczne są klasyfikowane jako owoce: papryka, pomidory, ogórki, kabaczek
  • Orzechy: orzechy laskowe, orzechy nerkowca, migdały, pistacje, orzechy włoskie.
  • Nasiona: Słonecznik, dynia, kabaczek

Plusy diety owocowej

Dieta oparta na frutarianizmie ma swoje dobre, jak i złe strony. Jeśli chodzi o plusy, to pomaga w nawodnieniu organizmu i dzięki dużej liczbie błonnika daje ogromne uczucie sytości. Dzięki temu niektóre osoby mogą łatwiej stracić na wadze. Jednak w rezultacie łatwo o zmęczenie, czy anemię.

Wady diety owocowej

Podczas gdy dieta owocowa oferuje pewne korzyści odżywcze, ma ona również poważne wady.

Po pierwsze ryzyko niedożywienia u osób stosujących dietę owocową jest wysokie, pomimo jakości odżywczej większości owoców. Eliminacja większości żywności, jaką ma dla nas do zaoferowania matka natura (mowa nie tylko o mięsie) z łatwością prowadzi do niskiego poziomu witaminy B12 i żelaza. Efekt? Zmęczenie i anemia, a także zaburzeniami poznawcze. Takowa dieta jest również uboga w wapń i witaminę D, potrzebne dla mocnych kości i zębów.

Co więcej, restrykcyjny charakter diety sprawia, że jest uboga w białko i niezbędne kwasy tłuszczowe. Są one przecież ważne dla wzrostu tkanek, a także dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i regulacji hormonalnej.

Nie zapominajmy jednak, że owoce są oczywiście bogate w witaminy, minerały i ochronne przeciwutleniacze

Dlatego ich spożywanie w ramach zbilansowanej diety jest bardzo ważne. Z tego powodu zalecamy spożywanie co najmniej pięciu porcji owoców i warzyw, każdego dnia.

Istnieją jednak osoby, dla których nawet niewielka ilość owoców może stanowić problem. Osoby te nie tolerują naturalnego cukru występującego w owocach (fruktozy). U tych osób fruktoza powoduje bóle w jamie brzusznej, biegunkę i wzdęcia

Czy takowa dieta uchroni przed nowotworem?

Wiele osób opowiada się za wyższym spożyciem owoców i warzyw jako sposobem ochrony przed niektórymi nowotworami, jednak dotychczasowe dowody nie wskazują na jednoznacznie ustalone powiązania z osobami spożywającymi więcej niż „odpowiednie ilości” owoców i warzyw. W związku z tym obecne zalecenia pozostają takie, że owoce powinny być spożywane jako część zróżnicowanej diety, ale nic nie da ich przesadne spożywanie pod kątem raka.