Zdrowe nawyki są podstawą zdrowego życia. Badania sugerują, że małe, pozytywne zmiany w sposobie życia każdego dnia sprawiają, że z czasem stajemy się szczęśliwsi i zdrowsi. Jeśli więc chcesz prowadzić zdrowy tryb życia, mieć więcej energii, mniej stresu, lepiej spać, wiele zależy od nawyków, które codziennie realizujesz. W tym artykule podzielimy się Tobą 7 nawykami, które możesz zacząć już dziś.
1. Zacznij ćwiczyć, to absolutna podstawa, żaden ciągle powtarzany banał
Wszyscy słyszeliśmy, że ćwiczenia są świetne dla zdrowia, od walki z otyłością po zwiększanie energii. Jednak większość z nas ma trudności z przestrzeganiem codziennych zaleceń. Czasami trudno jest dopasować ćwiczenia do napiętego harmonogramu, zwłaszcza gdy trzeba zając się pracą, rodziną, szkołą i innymi obowiązkami. Zmotywowanie się do ćwiczeń, gdy jesteś zmęczony i zestresowany, również może być trudne.
Ale to wciąż nie jest wymówka, aby z nich kompletnie zrezygnować, ponieważ ćwiczenia to absolutna podstawa, jeśli chcesz prowadzić zdrowszy tryb życia. Szczególnie jeśli w pracy głównie siedzisz. Trzeba to powtarzać aż do skutku. Ponieważ jest to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia.
Nie masz czasu?
W dni, w które nie możesz wybrać się na siłownię lub szlaki turystyczne, spróbuj delikatnego ruchu w domu. Nawet 10-20 minut ćwiczeń typu pajacyki, czy podskoki zrobi różnicę.
2. Zrównoważona dieta – kolejna podstawa, o której trzeba powtarzać do skutku
„Jesteś tym, co jesz”. Tak, to, co wkładasz do swojego organizmu, ma bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie. W końcu nawet owoce nie będą dojrzałe i dorodne bez odpowiednich składników odżywczych/ nawozu. Z człowiekiem jest podobnie. Mając zbilansowaną dietę, dostarczasz niezbędne witaminy, minerały i inne składniki odżywcze kluczowe.
Jak się za to zabrać?
Dodaj do diety więcej roślin. Skup się na pełnowartościowej żywności: warzywach, chudym białku, produktach pełnoziarnistych i zdrowych tłuszczach. Odłóż na bok alkohol i cukry
3. Ogranicz czas spędzany przed ekranem (lub przynajmniej pamiętaj o tym)
W dzisiejszej erze cyfrowej zbyt łatwo jest zostać pochłoniętym przez ekrany. Nadmierny czas spędzany przed ekranem prowadzi jednak do zmęczenia oczu i słabego snu – coraz więcej osób ma z tym problem, a rozwiązań szuka w tabletkach, zamiast właśnie w tak banalnych zmianach, jak ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem.
Co zrobić, aby wprowadzić zmiany?
Każdego dnia zarezerwuj określony czas na czynności niezwiązane z ekranem, najlepiej przed snem. Dobrą radą jest także zaopatrzenie się w okulary chroniące przed niebieskim światłem lub używanie filtrów ekranowych wieczorem. Pamiętaj o przestrzeganiu zasady 20-6-20: co 20 minut patrz na coś oddalonego o 6 metrów przez co najmniej 20 sekund.
4. Spędzaj czas na łonie natury
Natura ma niezwykłą zdolność do „uzdrawiania” i radowania naszych umysłów i ciał. Spędź czas na łonie natury, a zauważysz, jak poprawiają się Twoje funkcje poznawcze, jak będziesz mniej nerwowy/nerwowa i jak ogólnie poprawi Ci się humor .
Wychodź na zewnątrz tak często, jak to możliwe, najlepiej kilka razy dziennie. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na spacer parku, czy po prostu siedzisz w ogrodzie, cel „zanurzenia” się w naturze zostanie spełniony
5. Rób sobie mikroprzerwy
Mikroprzerwy to krótkie, zaplanowane przerwy. Trwają nie dłużej niż 5 minut, Wykonuje się je w ciągu dnia i mają na celu odwrócenia uwagi od monotonnych, lub wymagających zadań. Po co się je robi? Otóż możesz liczyć na poprawę stanu psychicznego i poprawę koncentracji.
Jak wprowadzić w życie mikroprzerwy?
Odejdź od biurka, aby się rozciągnąć, wyjrzeć przez okno lub głęboko odetchnąć. W ten sposób mózg się zresetuje. Zwiększy się wtedy produktywność, a w dłuższej perspektywie nie będziesz tak zmęczony/ zmęczona fizycznie i psychicznie
6. Bądź wdzięczny/ wdzięczna innym ludziom i za to co masz w życiu
Wdzięczność to coś więcej niż umiejętność docenienia czegoś/kogoś. Jest to także pożądany nawyk w zdrowym stylu życia, który, jak wykazano, poprawi Twoje zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie. Poświęcenie czasu każdego dnia na zastanowienie się, za co jesteś wdzięczny/ wdzięczna, sprawi, że docenisz to co masz, w jakich czasach żyjesz i co jeszcze możesz osiągnąć.
Za co być wdzięcznym?
Niezależnie od tego, czy chodzi o podziękowanie koledze za pomoc, czy po prostu docenienie słonecznego dnia, wdzięczność jest szybkim i skutecznym sposobem na wprowadzenie pozytywnego nastawienia do codziennego życia.
7. Nie zapomnij o wyznaczeniu czasu, aby zadbać o siebie
Często odkładamy dbanie o siebie na dalszy plan. Jednak wygospodarowanie czasu dla siebie może przyczynić się do długotrwałej poprawy nastroju, zmniejszenia niepokoju i poprawy zdrowia fizycznego. Chodzi o czynności takie jak spędzone w spa, rozkoszowanie się smakołykami przy zachodzie słońca itd. Poświęcenie nawet 15 minut to niewielka inwestycja czasu, a korzyści pod kątem zdrowego stylu życia są znaczne.