Suchy kaszel jest uciążliwym i nieprzyjemnym objawem często towarzyszącym alergiom, grypie, przeziębieniu, a nawet i stanom przewlekłym, jak chociażby astma. Może wynikać również z obecności czynników zewnętrznych drażniących błony śluzowe, a wśród nich suche albo zanieczyszczone powietrze. Chociaż dostępnych jest wiele leków przeciwkaszlowych, niektóre osoby starają się znaleźć naturalne i domowe sposoby na suchy kaszel i drapanie w gardle. Przy pierwszych symptomach drapania w gardle warto wybrać skuteczne rozwiązania z apteczki domowej. Jakie są sprawdzone domowe sposoby na suchy kaszel, które mogą szybko przynieść ulgę?
Herbatka z lipy
Jednym z domowych sposobów na suchy kaszel jest picie herbaty z lipy. Związki zawarte w tej roślinie powlekają podrażnione gardło cieniutką warstwą śluzu, nawilżając je przy tym i osłaniając. Nie bez przyczyny kwiaty lipy mają zastosowanie w składzie licznych produktów na suchy kaszel – stanowią one źródło flawonoidów, garbników i kwercetyny udrażniających drogi oddechowe, działają ściągająco i przyspieszają proces regeneracji. Aby móc cieszyć aromatycznym napojem, należy zalać suszone kwiaty wrzącą wodą i zaparzyć je pod przykryciem.
Płukanka wykonana z szałwii
Pośród domowych sposobów na pozbycie się suchego kaszlu warto wymienić oczywiście zastosowanie płukanki wykonanej z szałwii. Roślinę tę uważa się za jedno spośród najcenniejszych ziół, które wspomaga proces leczenia różnych dolegliwości, w tym także infekcji występujących w obrębie górnych dróg oddechowych. Aby wykonać z niej napar do płukania gardła, trzeba zalać jej liście wrzącą wodą, następnie przykryć na 15 minut, przecedzić i trochę ostudzić. Można sięgać po nią nawet do 4 razy dziennie, mając przy tym na względzie konieczność regularnego picia wody, która uchroni nasze błony śluzowe przed ewentualnym przesuszeniem.
Napar z siemienia lnianego
Spożywanie naparu przygotowanego z siemienia lnianego jest bardzo skutecznym domowym sposobem na pozbycie się suchego kaszlu. Wykazuje on właściwości łagodzące, czego zasługą są związki śluzowe zawarte w nasionach lnu. Ma on właściwości nawilżające, przeciwzapalne oraz powlekające. Przygotowanie naparu jest bardzo proste. Wystarczy, że zalejemy siemię lniane wrzątkiem, przykryjemy na kwadrans i następnie przecedzimy. Aby móc uatrakcyjnić jego walory smakowe, można dodać do niego nieco soku malinowego albo miodu.
Mleko z miodem lu masłem na drapanie w gardle
Pomocne podczas walki z drapaniem w gardle i suchym kaszlem będzie również po prostu spożywanie ciepłych napojów. Najlepiej tych, które dostarczają nam równocześnie składników mających wspomagać organizm w walce z objawami przeziębienia. Jednym z najbardziej odżywczych napojów jest ciepłe mleko, które wzbogacone różnorodnymi dodatkami stanowi filar naturalnej medycyny. Ulgę w męczącym kaszlu przyniesie też mleko z dodatkiem masła. Na ból gardła do mleka oraz masła warto dodać również łyżkę naturalnego miodu. Odważni tę miksturę wzbogacają ponadto świeżo wyciśniętym czosnkiem.
Chociaż opisany domowy sposób na walkę z suchym kaszlem i drapaniem w gardle znany jest od dziesięcioleci, współczesna medycyna się od niego nie odwraca. Odżywcze właściwości wykazywane przez mleko, antybakteryjne i przeciwzapalne działanie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych zawartych w maśle oraz powlekające i przeciwbakteryjne działanie miodu, są bardzo dobrze udokumentowane w piśmiennictwie fachowym. Nie bez znaczenia jest także temperatura przygotowanej mikstury. Ciepłe, ale przy tym niegorące napoje świetnie złagodzą ból gardła i suchy kaszel.
Syrop z cebuli
Osobom preferującym domowe sposoby na walkę z suchym kaszlem i bolącym gardłem, znany jest też na pewno syrop z cebuli. Wykazuje on wiele właściwości, które sprawiają, iż warto go zastosować już podczas występowania pierwszych z oznak infekcji. Zawarte w cebuli kwercetyna i związki siarki mają łagodne działanie wykrztuśne. Pomaga to w oczyszczeniu dróg oddechowych poprzez upłynnienie wydzieliny i ułatwienie odkrztuszania. Flawonoidy i allicyna decydują o działaniu przeciwbakteryjnym syropu przygotowanego z cebuli, a kemferol o właściwościach o charakterze przeciwzapalnym. Syrop z cebuli łagodzi także ból i drapanie gardła.
Syrop z cebuli stanowi bogactwo składników mających wspomagać walkę z objawami przeziębienia. Warto po niego sięgnąć, tym bardziej, iż jego przygotowanie jest bardzo proste, składniki zaś tanie. Wystarczy, że pokroimy cebulę w plastry, ułożymy je warstwowo w wyparzonym słoiku i zasypiemy cukrem. Po upływie kilku godzin, kiedy cebula puści już soki, syrop będzie gotowy do spożycia.