Jej zdrowotne i uspokajające właściwości znane są od wielu pokoleń. Melisa stosowana jest powszechnie jako zioło lecznicze, polecane szczególnie w celu zredukowania nadmiernej ilości stresu i napięcia mięśniowego. Swoje uznanie znalazła także w poprawieniu apetytu, bezsenności oraz minimalizowaniu dyskomfortu związanego z niestrawnością. Z tych względów wiele przyszłych mam zastanawia się, czy melisa w ciąży jest dobrym i bezpiecznym wyborem. Okres ten jest czasem, w którym na zdrowie warto zwrócić szczególną uwagę. Czy spożywanie melisy w ciąży ma wpływ na jej rozwój? Sprawdźmy!
Melisa – podstawowe informacje i właściwości
Melisa jest rośliną uprawianą prawie na całym świecie, a swoją popularność zdobyła dzięki dobroczynnemu działaniu. Nie bez przyczyny nazywa się ją cytrynowym zielem, gdyż jej liście po roztarciu charakteryzują się tym orzeźwiającym zapachem. Melisa wykazuje szereg właściwości antyoksydacyjnych, a to wszystko za sprawą zawartości flawonoidów i kwasów fenolowych. Uznaje się, że oprócz wyciszającego działania, ma także korzystny wpływ na łagodzenie dolegliwości bólowych, stąd wiele kobiet stosuje ją w trakcie miesiączki. Zawartość olejków eterycznych wpływa pozytywnie na układ trawienny, szczególnie po spożyciu tłustych, ciężkostrawnych potraw. Napar z melisy to świetny wybór w przypadku napięcia mięśniowego, rozdrażnienia czy nadmiernego pobudzenia – za te czynniki odpowiedzialny jest kwas rozmarynowy, który wykazuje uspokajające działanie. Jakie jeszcze właściwości ma to lecznicze ziele? Oto kilka z nich:
- wspomaga zmniejszenie dolegliwości żołądkowych i mdłości,
- wpływa pozytywnie na bezsenność i wyciszenie,
- ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,
- wspiera łagodzenie infekcji wywołanych przez wirus opryszczki,
- ma pozytywne oddziaływanie na koncentrację i pamięć.
Melisa dzięki wyciszającym właściwościom korzystnie wpływa na pracę serca, co ma istotne znaczenie w przypadku chorób naczyniowo-sercowych. Uważa się także, że wspomaga zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanów lękowych czy depresji. Warto wiedzieć, że na stosowanie melisy muszą jednak uważać kobiety borykające się z niedoczynnością tarczycy, ponieważ może mieć wpływ na jej prawidłową pracę.
Melisa w ciąży – czy jest bezpieczna?
Pomoc w okresie napięcia nerwowego oraz łagodzenie objawów jakimi są nudności i wymioty, to tylko jedne z pozytywnych korzyści stosowania melisy. To właśnie te czynniki zachęcają przyszłe mamy do korzystania z dobroczynnych właściwości tych ziół. Jednak czy melisa w ciąży to dobry wybór? Jest z pewnością bezpiecznym i często wybieranym produktem w przypadku wielu dolegliwości. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi i konkretnych badań na temat jej wpływu na zdrowie kobiet w ciąży i rozwój płodu. Warto pamiętać, że lekarz ginekolog jest właściwą osobą do podejmowania decyzji w sprawie stosowania jakichkolwiek ziół i naparów. Każdą wątpliwość warto skonsultować z odpowiednio wykwalifikowaną osobą, która po dokładnej analizie stanu zdrowia, podejmie odpowiednie kroki wspomagające leczenie wszelkich objawów i innych dolegliwości.
Jak stosować melisę w ciąży?
Uznaje się, że osoby spożywające napar z melisy przed zajściem w ciąże nie mają przeciwwskazań do jego stosowania. Jednak w przypadku przyszłych mam zaleca się, aby z zioła tego korzystać tylko w trakcie I trymestru. To okres, gdzie poranne nudności doskwierają najbardziej, a więc melisa w ciąży może się okazać pomocna. Nie powinno się jednak spożywać jej codziennie – wystarczy jedna szklanka raz na jakiś czas. Należy pamiętać, że zioła lecznicze wchodzą w interakcję z niektórymi lekami stosowanymi w trakcje operacji, jaką może być cesarskie cięcie – stąd nie zaleca się jej picia w okresie III trymestru. Wszystkie te kwestie muszą być jednak skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciąże, który podejmie ostatecznie najlepszą dla przyszłej mamy decyzję.
Podsumowanie
Nie ma jednoznacznych badań określających przeciwwskazania do spożywania melisy w ciąży. Jednak tak jak inne zioła, oprócz zdrowotnych właściwości i pozytywnych korzyści, mogą mieć określone warunki ich stosowania. Melisa jest rośliną znaną jako pomoc w łagodzeniu napięcia nerwowego czy nadmiernego pobudzenia. Wspomoże w trakcie łagodzenia dolegliwości bólowych miesiączki czy bezsenności. Ze względu na wsparcie w porannych mdłościach, może okazać się pomocna na początku ciąży. Lekarz ginekolog jest jednak najbardziej odpowiednią osobą, która uzna spożycie melisy przez przyszłą mamę za możliwe lub nie. Każdą kwestie oraz wątpliwość związaną z prowadzeniem ciąży, powinno się kierować do odpowiednio wykwalifikowanej osoby. Pomoże to wyeliminować wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych oraz jak najlepiej zadbać o zdrowie przyszłej mamy i planowanego potomstwa.