Brazylijskie jiu jitsu. Sztuka walki w Polsce mniej znana… ale taka, którą warto się zainteresować!

bjj jiu jitsu co to

Brazylijskie Jiu-Jitsu (BJJ) na pierwszy rzut oka może wydawać się dość egzotyczną sztuką walki… szczególnie w naszym kraju, w którym:

  • boks,
  • karate,
  • taekwondo,

cieszą się zdecydowanie większą popularnością. Tymczasem, również brazylijskie jiu-jitsu również zasługuje na uwagę, ponieważ jego opanowanie wyzwolenie tkwiącej w Twoim organizmie siły, a także poznanie nowych technik i taktyk podczas walki.

Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się czegoś więcej na temat brazylijskiego jiu-jitsu. Miłej lektury!

Brazylijskie jiu-jitsu. Historia oraz początki tej dyscypliny sportowej

Brazylijskie jiu-jitsu wywodzi się z judo oraz tradycyjnego, japońskiego ju-jitsu. Początków tej dyscypliny sportowej upatruje się jeszcze w początkach ubiegłego stulecia, ponieważ to właśnie wtedy Mitsuyo Maeda, japoński mistrz walki, przekazał swoje umiejętności swojemu podopiecznemu (był nim Carlos Gracie, syn lokalnego włodarza).

Ów Gracie, który miał już pewne doświadczenie w zapasach (a do tego również w… ulicznych walkach), zaczął łączyć nauki japońskiego mistrza z własnymi umiejętnościami.

To właśnie dlatego BJJ charakteryzuje się tak unikalnym, nietypowym stylem, czym mocno odróżnia się od japońskiego ju-jitsu w wersji klasycznej. Ta dyscyplina sportowa skupia się przede wszystkim na stosowaniu:

  • chwytów,
  • dźwigni,
  • podduszania,

podczas gdy jiu-jitsu w wersji japońskiej opiera się na uderzeniach oraz kopnięciach.

Charakterystyka walki w BJJ

Jak już wspomniano, brazylijskie jiu-jitsu opiera się na podduszaniu itp.; trzeba bowiem wiedzieć, że sednem tej dyscypliny sportowej jest walka w zwarciu oraz parterze, co mocno odróżnia ją od większości popularnych sportów walki, w tym m.in. boksu oraz kickboxingu.

Taka specyfika brazylijskiego jiu-jitsu sprawia, że zawodnicy reprezentujący tę sztukę walki muszą być z jednej strony silni, z drugiej zaś zręczni; rzecz jasna, muszą być oni szybko reagować na ruchy przeciwnik

Brazylijskie Jiu-Jitsu. Kilka słów na temat taktyki oraz techniki

Teraz czeka na Ciebie kilka podstawowych informacji odnośnie taktyki oraz techniki w brazylijskim jiu-jitsu; w walce tej chodzi bowiem nie tylko o to, kto mocniej uderzy. Trzeba bowiem wiedzieć, że jiu-jitsu bazuje głównie na wykorzystaniu chwytów i dźwigni; co z jednej strony wymaga nie lada zręczności, z drugiej zaś daje szansę na to, by również zawodnicy o mniejszej posturze oraz masie ciała mogli rywalizować z silniejszymi przeciwnikami.

Walka w brazylijskim jiu-jitsu opiera się na sprowadzeniu rywala „do parteru”, a walkę kończy umiejętnie zrobiona garda czy dosiad, która daje mu pełną kontrolę nad sytuacją. Nawet na tym etapie walki w jiu-jitsu raczej nie stosuje się „klasycznych” uderzeń. Taka specyfika czyni z BJJ sztukę walki wprost idealną do samoobrony, ponieważ oznacza to, iż można stoczyć pojedynek bez stosowania brutalnej siły.

Brazylijskie jiu-jitsu jako technika samoobrony

Brazylijskie jiu-jitsu jest kojarzone przede wszystkim jako dyscyplina stricte sportowa, w ramach której zawodnicy mierzą się, by sprawdzić, kto jest lepszy. Nie jest to jednak jedyne możliwe „zastosowanie” tej sztuki walki; nie bez znaczenia jest również znaczenie brazylijskiego jiu-jitsu jako formy samoobrony.

W związku z tym bardzo ważnym elementem, którego nigdy nie pomija się podczas treningów samoobrony jiu-jitsu, jest umiejętność:

  • sprawnego unikania ciosów,
  • kontrolowania zachowania przeciwnika,

co pozwala zminimalizować ryzyko ewentualnych obrażeń.

Co ciekawe, podczas treningów brazylijskiego jiu-jitsu adepci uczą się tego, jak sobie radzić z napastnikami atakującymi z użyciem ostrymi narzędziami. Wprawdzie podczas samych zawodów sportowych niektóre uderzenia (w tym na przykład kopnięcia w krocze) są zakazane, to na co dzień, w nagłej potrzebie, taka umiejętność może Ci uratować życie.

Brazylijskie jiu-jitsu. Dyscyplina walki, którą po prostu warto się zainteresować!

Brazylijskie jiu-jitsu oferuje adeptom coś zdecydowanie więcej niż „tylko” rywalizację na polu sportowym. Może ona stać się pasją na całe życie… a przy okazji jest to taka dyscyplina sportowa, która łączy w sobie aspekty: fizyczne, emocjonalne oraz mentalne. Treningi brazylijskiego jiu-jitsu pozwalają bowiem nie tylko na naukę samej techniki walki, ale pomagają także w radzeniu sobie ze stresem czy budowaniu pewności siebie.

A zatem, jeśli szukasz aktywności fizycznej w nowej formie lub chcesz po prostu nauczyć się skutecznej techniki samoobrony, mamy dla Ciebie prostą radę: warto zainteresować się brazylijskim jiu-jitsu.